2011. március 3., csütörtök

Tejszínes sajtos csirkemell



Egyszerű, gyors, finom tepsis húsétel, amit előre is elkészíthetünk, ha vendégeket várunk, és csak a vacsoraidő előtt bő egy órával be kell tolnunk a sütőbe, aztán elég néha ránézni.

Hozzávalók:
kb. 1 kiló csirkemell
2 tojás
3 dl tejszín
15-20 dkg füstölt sajt (van füstölt és trapista keverék, ami van otthon)
4-5 szelet baconszalonna
őrölt szerecsendió
húspuhító só
4-5 gerezd fokhagyma
2-3 dl tej

A csirkemellet szeletekre vágjuk, kiverjük, besózzuk, a fokhagymákat áttörjük fokhagymapréssel, megkenjük vele a hússzeleteket, és a tejbe fektetjük őket pár órára.
A tepsibe helyezés előtt a csirkemellekról leöntjük a fokhagymás tejet. A sajtot lereszeljük, a kiolajozott tepsibe beleszórjuk a felét, ezután a tojásokat felverjük, a csirkemellszeleteket beleforgatjuk majd szépen ráfektetjük őket a tepsibe szórt sajtra. Megszórjuk reszelt szerecsendióval, kis sóval, azután rászórjuk a maradék sajtot. Ráöntjük a tejszínt, a tetejére ráfektetjük a baconszeleteket.
Ebben az állapotban nyugodtan hagyhatjuk a hűtőben, amíg meg nem akarjuk sütni. (a bacont talán jobb sütés előtt rátenni). Forró sütőben fedő alatt 40 percig puhára pároljuk a húst, aztán levesszük a fedőt, és a levéből is kicsit leszedünk, tovább sütjük, pirítjuk.
Amikor a széle már feketedik és a teteje pirul, akkor biztosan készen van.
Rizzsel, vagy krumplipürével is finom és jól passzol hozzá a cékla!

Gombás göngyölt csirkemell


Szeretjük a gombát! És a husit is! Ez egy finom gombás csirkés ebéd, vagy vacsora. Nem készül el ugyan villámgyorsan, de megéri a fáradságot, isteni!!

Hozzávalók:

kb. 8 szelet csirkemell
40-50 dkg csiperkegomba
1 fej hagyma
3 gerezd fokhagyma
só, bors,
1 teáskanál majoranna
kevés kakukkfű
borókabogyó
kevés pulykasült fűszer
olaj
3-4 baconszalonna

A csirkemelleket kiverjük, besózzuk.
A gombát megpucoljuk és apró kockákra vágjuk. A kockára vágott vöröshagymát az olajon párolni kezdjük, rádobjuk a gombát, fűszerezzük sóval, borssal, majorannával, kakukkfűvel. Belepréseljük a fokhagymákat is, kevés vizet öntünk alá, és 15-20 perc alatt puhára pároljuk, amíg a leve elfő. A csirkemelleket kifektetjük, megkenjük a gombás töltelékkel, feltekerjük, megtűzzük fogpiszkálókkal, beszórjuk kevés pulykasült fűszerrel (Kotányi). Serpenyőben kis olajon körben átsütjük őket, aztán olajjal kikent tűzálló tálba fektetjük a tekercseket, a maradék gombás tölteléket a tál két sarkába halmozzuk, ez is szépen megsül a tekercsek mellett. Kevés bort, vagy vizet öntünk még alá, 8-10 borókabogyót szórunk köréjük, a tekercsekre félbevágott baconszeleteket fektetünk. Először lefedve puhítjuk, aztán levesszük az alufóliát, és szép pirosra sütjük a tekercseket. (ha túl sok a leve, vegyünk el belőle)
Rizzsel tálaljuk. Kisfiam szerint világbajnok!!

2011. február 21., hétfő

Krumplis pogácsa



Anyu kicsit módosított receptje alapján készül. Igazán gyors, egyszerű, elbénázhatatlan pogácsa!

Hozzávalók:

25-30 dkg liszt (érzésre, hogy ne ragadjon, de jó lágy tésztát kapjunk)
25 dkg margarin (jó, ha puha)
kb. 25 dkg főtt krumpli (áttörve, villával is elég)
1 dl tej, kis cukorral
2 dkg élesztő
1 tojássárgája
2 csapott teáskanál só

Ezt a pogácsát általában akkor szoktam sütni, ha marad előző napról főtt krumpli, de bátran felhasználhatunk bele megmaradt krumplipürét is, akkor a margarinból kicsit kevesebbet tegyünk bele (18-20 dkg-t).
Az élesztőt a meleg cukros tejben felfuttajuk. A lisztben elkeverjük a sót, hozzáadjuk az élesztős tejet, tojást, margarint, főtt krumplit, és jól összegyúrjuk. Pihenhet hűvös helyen is, akár órákat, ha csak később szaggatjuk, de ha egy órát kel langyosabb körülmények közöt, akkor is isteni.
Kinyújtjuk, félbe, majd még háromba hajtogatjuk (6 réteget kapunk). Újra kinyújtjuk, a tetejét a nagyméretű pogácsaszaggatóval megmintázzuk és kiszaggatjuk a pogikat. A tepsiben még pihenhet 5-10 percet. Megkenjük a tetejét tojássárgájával, és előmelegített sütőben közepes hőfokon (5-ös fokozat) sütjük. Kb. 20 perc után, amikor a talpuk már szépen megpirul, én villámgyorsan meg szoktam fordítani a pogácsákat (szigorúan azbesztkezűeknek ajánlott mutatvány), és a tetejükkel lefelé sütöm még 10-15 percet, így laposkák lesznek ugyan, de nagyon szépen megsül a tetejük is, a szélük pedig kicsit ropogós lesz!

2011. február 19., szombat

Gyümölcskenyér



Ezt a sütit leginkább a saját kedvemért szoktam sütni, én szeretem a legjobban. Nálam talán még jobban kedveli Apukám, kávésüteménynek hívja, mert napokig eszegeti az ebéd utáni kávéja mellé, ha viszek neki belőle.
Tényleg finom frissen is, de eláll jópár napig, elég gazdag és szaftos sütemény.

Hozzávalók:
5 tojás
20 dkg kristálycukor
1 vaníliáscukor
1 citrom reszelt héja
12.5 dkg margarin
1 pohár natúr joghurt (1.5 dl kb)
30 dkg liszt
1 zacsi sütőpor
egy marék mazsola
10 szem aszalt sárgabarack apró kockára vágva
esetleg vörösáfonya
apróra vágott csoki
ha van otthon dió felaprítva

Először az aszalt gyümölcsöket beáztatjuk egy kis vízbe, jobb esetben rumos vízbe. A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjékből kemény habot verünk. A sárgákat a cukorral elkeverjük, hozzáadjuk a vaníliás cukrot, joghurtot, reszelt citromhéjat, olvasztott margarint, tovább keverjük robotgéppel, aztán a sütőporos lisztet elkezdjük hozzáadni, amíg jól keverhető. Ezután kanállal beleforgatjuk a tojáshabot, és a maradék lisztet. Végül a leszárogatott gyümölcsöket, és a lisztbe forgatott csokit is belekeverjük. Sütőpapírral kibélelt őzgerincformába öntjük. Két formára elég, jól megemelkedik, így elég ha a sütőformákat félig töltjük.
Előmelegített sütőben először alacsonyabb hőfokon (3-as fokozaton gázsütőben) sütjük kb. 25-30 percig, utána feljebb tekerjük 4-5 fokozatra, így a belseje sem marad nyers, összesen kb egy óra alatt sül meg. Tűpróbával ellenőrizzük, és ha nem ragad a belseje sem, és szép piros a teteje, akkor van kész. Ha kicsit kihűlt kiborítjuk a formából és lehúzhatjuk róla a sütőpapírt.

Bakonyi sertésszelet



"Imádom a gombát!" -ezt hallani kisfiam szájából, aki tavaly még nem ette meg a gombát a gombalevesben, muzsika volt anyai fülemnek! Hát még az a lendület, ahogy a gombás szaftos husit lapátolta befelé! A bakonyi szelet is kedvenc lett nálunk!

Hozzávalók:

A sült karajszeletekhez, amit ugyanúgy készítek, mint a fokhagymás karajszeletnél leírtam (nem kell pácolni, megpuhul és finom lesz anélkül is, elég a sütés előtt megkenni a karajt a fokhagymás fűszeres olajjal):
6-7 szelet karaj
olaj
5-6 gerezd fokhagyma
só, színesbors, kevés pirospaprika
1 fej vöröshagyma
kevés víz, esetleg fehérbor

A bakonyi szószhoz:

40-50 dkg csiperkegomba
1 nagy fej hagyma
2-3 szelet bacon felkockázva
1 kisebb paradicsom
1-2 gerezd fokhagyma
só, színesbors
kevés bazsalikom
1 teáskanál majoranna
1-2 teáskanál pirospaprika
1.5-2 dl tejföl


A bacont kis olajon elkezdjük pirítani, hozzátesszük az aprókockára vágott hagymát is, üvegesre pároljuk. A megtisztított, vékony szeletekre aprított gombát is rádobjuk, sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük. Hozzáadjuk a felkockázott paradicsomot, a fokhagymapréssel a fokhagymát, pároljuk, kis vizet is öntünk alá, amíg fedő alatt puhítjuk. Amikor megfőtt, és a levét is jól elfőtte meghintjük pirospaprikával, és behabarjuk a tejföllel, amiben előtte elkevertünk 2 csapott teáskanál lisztet.

Én ún. olaszcsavart tésztát főztem mellé, és a husikat csak a tányéron öntöztem meg a gombás szafttal, de amikor kész a szósz, bele is tehetjük a karajszeleteket, és még együtt rotyogtathatjuk pár percet.

2011. február 14., hétfő

Brassói aprópecsenye


Valószínűleg nem a klasszikus módon készítem ezt az ételt sem, először is leggyakrabban csirkemellből. A krumplit külön készítem el mellé, szerintem többféle körettel is finom, tepsisben sült hasábburgonyával szeretjük a legjobban, de serpenyős hagymás krumplival, vagy rizzsel is ehetjük.

Hozzávalók:

Kb. 50 dkg csirkemell
2-3 szelet baconszalonna
2 közepes vöröshagyma
7-8 gerezd fokhagyma
1 kis paradicsom
só, bors, 1 kiskanál bazsalikom, és sok majoranna
olaj
1 teákanál pirospaprika
1-2 pohár bor, víz

A bacont felkockázom és elkezdem pirítani az olajon egy öblös serpenyőben (wok kíválóan alkalmas ennek az ételnek az elkészítésére), közben a hagymát apróra vágom, hozzáadom ezt is a szalonnához, sózom, borsozom, fűszerezem. A kis kockákra vágott paradicsomot is beledobom, aztán a fokhagymagerezdeket fokhagymapréssel rányomom, ezzel éppen csak elkeverem, és már mehet is bele az apró kockákra (aki szereti csíkokra) vágott csirkecici. Fehéredésig pirítom, aztán rászórok egy kis pirospaprikát, és egy kis vizet, jobb esetben egy-két pohár bort öntök rá. Fedő alatt puhára párolom, néha megkevergetem. Amikor kezd elfőni a leve, szép színt kap, és kicsit le is piríthatjuk. Ha a végén, amikor már éppen készen van még egy egy gerezd fokhagymát rányomuk, még finomabb lesz!

Közben a krumplit megpucoljuk, nagyobb hasábokra vágjuk, és kiolajozott tepsibe rakjuk, kicsit sózzuk, először 5-10 percig fedő alatt, aztán fedő nélkül szép pirosra sütjük, közben néha megkeverjük, nehogy odaégjen.

Csemegeuborkával, vagy csalamádéval kínáljuk.

2011. február 13., vasárnap

"Flammkuchen"- avagy Töki pompos


Ez a pizzaszerű lepény (ami nálunk is gyakran felbukkan a különböző vásári forgatagokban) nekem mindig Freiburgban töltött két szép évemet idézi. Ott Baden-Württemberg tartományban Flammkuchennek hívják, és hűű de sokat megettünk belőle munkatársaimmal, barátaimmal borkorcsolya gyanánt a kis vidéki házi pincészetekben "Straussékben" tett csapatos látogatásaink, kirándulásaink kapcsán.. Ott egész vékonyra nyújtják a tésztát, így jó ropogósra sül, és nagyon csúszik rá a jófajta borocska.

Hozzávalók (két tepsire, ami egy 4 tagú családnak bőven elég vacsorára is):

Tészta:
40 dkg liszt
2.5 dkg élesztő
1-1.5 dl meleg tej, benne egy kiskanál cukor
2 csapott teáskanál só
1.5-2 dl langyos víz
4-5 evőkanál olaj

Rávalók:
3-4 dl tejföl
3 gerezd fokhagyma
15-20 dkg baconszalonna, vagy füstöltsonka
póréhagyma, vagy vöröshagyma
15 dkg reszelt füstölt sajt

A tésztához az élesztőt a cukros tejben felfuttatjuk, a lisztben elkeverjük a sót, és az élesztős tejjel, langyos vízzel, olajjal nem túl laza állagú kenyértésztává dagasztjuk. Kb. kétszeresére kelesztjük meleg helyen, aztán két cipóba osztjuk, a cipókat egyenként kinyújtjuk, jó vékonyra, kézzel is rásegíthetünk, ha jó a tészta, úgy ahogy a klasszikus olasz pizzasütők a levegőben is jól tudjuk nyújtogatni, nem szakad. Kiolajozott tepsibe fektetjük, legyen kis pereme is, aztán villával megbökdössük, és előmelegített sütőben 7-8 percet elősütjük.
Közben a tejfölben elkeverjük a belepréselt fokhagymát, a bacont/sonkát felkockázzuk, a póréhagymát félbevágjuk, és felkarikázzuk.
A lepényeket megkenjük a fokhagymás tejföllel, rászórjuk a bacont, és a póréhagymát (vagy ha nincs pórénk nagyobb kockákra ágott vöröshagymát), a tetejére a reszelt füstöltsajtot.
Mehet vissza a sütőbe, ahol 4-5-ös fokozaton 15-20 perc alatt megsütjük, míg a sajt szépen pirulni kezd.

Aki nagyon szereti a tejfölt, még evés közben jól megtejfölözheti, de kefírrel is finom!

2011. február 8., kedd

Zöldséges sült csirkecombok


Egyszerűen előkészíthető, gyors, finom, egészséges vasárnapi ebéd, ami szépen elsülöget magában, nem kell vele sokat törődni, lehet közben játszani.

Hozzávalók:

10-12 csirkecomb
3 szál répa
1 közepes cukkini
3-4 gerezd fokhagyma
1 kisebb fej hagyma
kis darab póréhagyma felkarikázva
6-8 szem koktélparadicsom
só, bors, szerecsendió, majoranna, grill fűszerkeverék, sültcsirke fűszer
olaj
fehérbor, víz

A csirkecombokat megmossuk, ha nem szeretjük, a bőrét lenyúzhatjuk. Beszórjuk őket húspuhító sóval, kis szerecsendióval, sültcsirkefűszerrel, az egészet olajjal leöntjük, kicsit pácolhatjuk a hűtőben, ha van idő rá. ha nincs, mehetnek be a tepsibe, ott még megszórjuk kis majorannával, aláöntünk egy pohár fehérbort, és egy pohár vizet, és lefedve a forró sütőbe toljuk. Amíg párolódik, a répákat felkarikázzuk, a cukkinit félbevágjuk, és szintén félkarikákra vágjuk, a hagymát vékonyan szeleteljük, a fokhagymákat és a koktélparadicsomokat is félbevágjuk. Kb. 20 perc után a csirkecombok mellé bedobáljuk a zölségeket, szépen elosztva, hogy mindenhova jusson mindenből, sózzuk, kicsit megborsozzuk, és grill fűszerkeverékkel megszórjuk őket. Lefedve további 15-20 percet pároljuk őket, aztán levesszük a tepsiről az alufóliát, és szabadon továbbsütjük. Ha nagyon sok a lé, leönthetünk belőle, és a csirkecombokat párszor locsolgassuk meg, meg is forgathatjuk őket, hogy körben szép pirosra süljenek.
Én sima rizst csináltam mellé, és összerotyogtattam az ínyenceknek egy kis tandoori mártást a következőképpen:

Hozzávalók:
fél nagy fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma
kis darab friss gyömbér,
só, 2-3 teáskanál tandoori fűszerkeverék,
1 pohár natúr joghurt
ha csípősre szeretnénk még chilipor, vagy egy kiskanál erőspista

A kockára vágott hagymát kis olajon üvegesre pároljuk, rádobjuk az apróra felvágott gyömbért, fokhagymapréssel a fokhagymákat, kicsit még pirítjük, aztán sózzuk, rászórjuk a tandoori fűszert, egy löttyintés kis vizet rá, hogy a fűszer ne égjen meg. Ezután bögrében botmixerrel pépesítjük a masszát, aztán visszaöntjük a serpenyőbe, és a joghurttal elkeverjük, egyet rotyogtatunk rajta. Én nem tettem bele csípőset, mert a gyerekek is szeretik a husikat belemártogatni, de aki szereti, bátran tehet bele, úgy is finom lesz!

2011. február 6., vasárnap

Avokádókrém


Hozzávalók:

2 érett avokádó
pár csepp citromlé
2 gerezd fokhagyma
egy darab póréhagyma
1 evőkanál tejföl
só, bors
3-4 koktélparadicsom

Az avokádókat meghámozzuk, húsukat felkockázzuk, pár csepp citromlét csepegtetünk rá. A fokhagymákat vékony szeletkékre vágjuk, a kb. 10 cmes pórédarabot felkarikázzuk, ezeket is hozzáadjuk. Sózzuk, borsozzuk, hozzáadjuk a kanál tejfölt, és az egészet botmixerrel pépesítjük. Amikor kész a felkockázott paradicsomokat hozzákeverjük, kistálba tesszük és az avokádó magját a közepébe nyomjuk (ez megakadályozza, hogy a krém elveszítse szép élénkzöld színét és megbarnuljon), behűtjük. Piritóson kínáljuk, igazán eteti magát, bár a gyerekeknek kicsit csípős a hagymák miatt, viszont a fokhagyma nagyon kell az ízéhez, így ne spóroljuk ki belőle.

2011. február 4., péntek

Rakott makaróni



Ez a kiadós olaszos-magyaros étel tulajdonképpen a lasagne leegyszerűsített kistestvére is lehetne, hiszen nagyon hasonló hozzávalókból, nagyon hasonló módon készül. Kicsit egyszerűbb, kicsit gyorsabb, de nem kevésbé finom!

Hozzávalók:
makarónitészta (egy zacsi gyermelyi)
1 nagy üveges paradicsomszósz (kb 4 dl)
kb 20-30 dkg kész ledarált pörkölthusi (nálunk csirkeciciből általában), ennek hiányában felkockázott bacon, sonka is kerülhet bele
2 sárgarépa
1 cukkini
1 fej hagyma
2 gerezd fokhagyma
só, bors, oregánó, bazsalikom

15 dkg reszelt sajt (füstölt trapistával különösen finom)

besamel (1 evőkanál margarin, kevés liszt, kb. 2 dl tej, kis só)

Egy nagy fazékban vizet teszünk fel forrni, bele 1 ek sót, és olajat teszünk. Ha felforrt beletesszük a makarónitésztát, egyet forraljuk, elzárjuk alatt a gázt, és lefedve állni hagyjuk, majd 12-14 perc múlva leöntjük róla a vizet, ezalatt garantáltan megfől, de nem ázik el a tészta.
A szószhoz a hagymát felkockázzuk, és a répát, cukkinit is apróbb kockákra vágjuk. Wokban kevés olajat melegítünk, először a hagymát, aztán a cukkinit, répát beledobjuk, rányomjuk a fokhagymagerezdeket fokhagymaprés segítségével, sózzuk, megfűszerezzük, és pár percig pároljuk, ezután jöhet rá a paradicsomszósz, és a darált husi (ezt nem kell pirítani, hiszen kész pörköltről van szó, ha sonkakockákat teszünk bele, azt még a paradicsomszósz előtt kicsit pirítsuk). Az egészet kb 10 percig rotyogtatjuk, kis vízzel hígíthatjuk, ha túl sűrű.



Közben elkészítjük a besamelt is, amibe mikor már majdnem kész belereszeljük a sajt felét, és jól belekeverjük, amíg elolvad.
Egy tűzálló tálat kevés olajjal kikenünk, a megfőtt makaróni felét beleterítjük, a paradicsomos massza felét rákanalazzuk, és ott a tálban kicsit elkeverjük. Rápacsmagoljuk a sajtos besamel felét, és jöhet a következő adag makaróni, amit már a szószos serpenyőben összekeverhetünk a paradicsomos-husis ragu második felével, hiszen most már belefér :-). A tetejére rápötyögtetjük a besamel másik felét, és megszórjuk a reszelt sajttal. Jó forró sütőben 20-25 perc alatt (először lefedve aztán szabadon) összesütjük, amíg a sajt a tetején szépen megolvad és megpirul.

2011. február 1., kedd

Brokkolis-rizses-mindentbelerakottas


A villámvacsik kategóriájába is tartozhat ez a finom egytálétel, feltételezve, hogy maradt előző napról kész rizs, a fagyasztóban ott csücsül egy adag pörkölt, és van a hűtőszekrényben brokkoli.

Hozzávalók:

főtt rizs (mennyiséget nem tudnék megadni, amennyi egy 4 tagú családnak elég, vagy amennyi előző napról maradt)
15-20 dkg pörkölt ledarálva
1 fej hagyma
4 tojás
1 fej brokkoli
10-15 dkg füstölt vagy trapistasajt
1 tejföl
pár szelet baconszalonna
olaj, só, bors


A hagymát kockára vágva olajon kicsit dinszteljük, rádobjuk a darált pörkölthusit, és a kész rizst és jól összekeverjük, sózzuk, borsozzuk még ízlés szerint. Ha van otthon póréhagymánk, abból is kartikázhatunk bele, jó ízt ad neki. Közben a brokkolirózsákat sós forrásban lévő vízbe dobjuk pár percre, csak hogy kicsit puhuljon, de ne legyen pempő. A tojásokat 10-12 perc alatt keményre főzzük, felkarikázzuk.
A kiolajozott jénaitál aljára leterítünk egy réteg riszes masszát, rárakjuk a tojáskarikákat, a brokkolirózsákat, amikre egy két kanál tejfölt pacsmagolunk, és meg is sózzuk kicsit. A maradék rizst ráterítjük, a tetejére reszeljük a sajtot, ráfektetjük a baconszalonnákat, és forró sütőben 20-25 percig sütjük, hogy a sajt szépen rápiruljon. Laktató, finom, és még szép színes is!

2011. január 15., szombat

Rakott brokkoli egyszerűen


Hozzávalók:

főtt rizs (én másfél-két bögrényit főzök általában)
1 fej brokkoli
póréhagyma
15 dkg füstöltsajt
1 tejföl
1-1.5 dl tejszín
só, szerecsendió
pár szelet baconszalonna

A rizst a szokásos módon megfőzzük. (A jól átmosott rizst kevés olajon pirítjuk, majd felöntjük dupla mennyiségű vízzel, sózzuk, én a közepébe egy hagymát szoktam dobni amitől jó ízt kap. Főzzük, majd ha a lét elfőtte, beszívta, elzárjuk, és lefedjük konyharuhával. Így garantáltan nem lesz ragacsos, mert a fölösleges nedvesség elpárolog.). A brokkolirózsákat forrásban lévő sós vízben megfőzzük. Kiolajozott jénai tál aljába egy réteg rizst terítünk, a felkarikázott póréhagymából szórunk rá, aztán ráterítjük a brokkolirózsákat. A lereszelt füstöltsajt felét a tejföllel és kis szerecsendióval, sóval elkeverjük és a brokkolit befedjük vele, ezután a maradék rizst és pórét részórjuk. A tejszínt elekeverjük fél tasak Maggi tejszínes-fokhagymás csirke szószalappal (de ha belenyomunk két gerezd fokhagymát az ugyanilyen sőt finomabb), és rálocsolgatjuk. A maradék füstöltsajtot rászórjuk, tetejére baconszalonnákat fektetünk. Forró sütőben 20-25 perc alatt összesütjük, amíg a sajt és bacon szépen megpirul.
Finom, egyszerű, szeretik a gyerekek is!

2011. január 6., csütörtök

Sajtosrudi


Ez egy igazán gyorsan elkészíthető sajtosrúd (nálunk rudi) receptje, semmi különleges, de egyszerűen eteti magát, ha viszont mégis marad, napokig eláll dobozban.

Hozzávalók:

35-40 dkg liszt
25 dkg margarin
2-3 evőkanál tejföl
1 tojás
1.5-2 teáskanál só
1-2 dkg élesztő belemorzsolva a lisztbe
15 dkg sajt (fele a tésztájába, fele a tetejére)
1 tojás a kenéshez
szezámmag, köménymag

A lisztbe belemorzsolgatjuk az élesztőt, hozzákeverjük a sót, majd a margarinnal, tojással, tejföllel, sajt felével jól összegyúrjuk. Hűtőben pihentetjük fél-1 órát, utána kinyújtjuk, és hajtogatjuk, legalább 6 réteget kapjunk, majd újra kinyújtjuk és újra hajtogatunk rajta. Végül 3-4 mm vastagra nyújtjuk, derelyevágóval felvágjuk csíkokra, tojásfehérjével megkenjük a tetejét, és megszórjuk reszeltsajttal, magokkal. Előmelegített sütőben közepes hőfokon (gázsütő 5. fokozat) kb. félóra alatt szép pirosra sütjük.

2011. január 5., szerda

Tiramisu




Imádjuk a tiramisut. Mindenki! Egyformán! Bár talán a legnagyobb rajongója gyermekeim apja, ő bármikor beszállítja a hozzávaló mascarponét, akár a föld alól is előteremtené.
Természetesen az idei szilveszteri édesség is tiramisu volt.

Hozzávalók:

500 gramm mascarpone (sokfélét kipróbáltam már, és itt tényleg a legjobb a legjobb, vagyis nekem a Szarvasi mascarpone vált be legjobban, ami ugyan szerintem az egyik legdrágább, de tényleg a legfinomabb)
4 tojás
4 ek. kristálycukor
1 vaníliás cukor
1 bögre erős kávé
1 kupica rum
keserűkakaó a szóráshoz

2 csomag babapiskóta, vagy 4 tojásból sütött házipiskóta, ha sok időnk van.

A tojások sárgáit a cukrokkal jól kikeverjük, majd a mascarponét szigorúan kanalanként hozzáadagoljuk, miközben tovább verjük habverővel. A tojások habját óvatosan beleforgatjuk. A tálat kibéleljük a piskótával (vagy babapiskótákkal), meglocsolgatjuk a rumos kávé felével. Ráöntjük a krém felét, megszórjuk kakakóval, majd ezt megismételjük.
Jó ha fél napig hűtőben pihen, mielőtt nekiesnénk, hogy jó hideg legyen!





Nálunk kislányom egyik idei szülinapi tortája is "piramisu torta" volt, hogy őt idézzem.

Karácsonyi mézeskalács


Régen került már ide friss bejegyzés, de szent elhatározásom, "új év-új kezdet" jeligével felfrissítem a blogot, és újult erővel nekilátok a receptek gyűjtésének.
Elmúlt a karácsony, de még mindig van pár darab a mézesből, ha kinyitjuk a dobozt isteni illat lengi be a szobát.

Hozzávalók:
90 dkg liszt
30 dkg porcukor
2 kávéskanál szódabikarbóna
mézesfűszer majdnem egy egész zacsi, meg egy kis fahéj
1 citrom reszelt héja
csipet só
25 dkg zsír vagy margarin
2 egész tojás
kb. 3.5-4dl méz

A száraz hozzávalókat összekeverjük, a mézet a margarinnal megolvasztjuk, és az egészet a tojatokkal együtt összegyúrjuk. Egy éjszakát hűtőben pihentetjük, másnap jól megküzdünk vele, átgyúrjuk, kb. 2-3 mm vastagra nyújtjuk, szaggatjuk, tetejét felvert tojással megkenjük, aranyszínűre sütjük.
Díszíthetjük mandulával, dióbéllel, nálunk az idén a kis színes szórócukor volt a sláger a gyerekeknél. Nálam még mindig a cukros tojáshabbal való díszítés a sláger, de ezt már szigorúan gyerekmentes időpontban követtem el. Ehhez 1 tojásfehérjét pár csepp citromlével, és annyi porcukorral felvertem, hogy a végén megálljon a habverőn a massza (10-15 dkg is belemehet). Így garantáltan megszárad a díszítés. A masszát uzsonnászacsiba töltjük, szigorúan icipici nyílást vágunk az egyik sarkán, és indulhat a móka.