2011. január 15., szombat

Rakott brokkoli egyszerűen


Hozzávalók:

főtt rizs (én másfél-két bögrényit főzök általában)
1 fej brokkoli
póréhagyma
15 dkg füstöltsajt
1 tejföl
1-1.5 dl tejszín
só, szerecsendió
pár szelet baconszalonna

A rizst a szokásos módon megfőzzük. (A jól átmosott rizst kevés olajon pirítjuk, majd felöntjük dupla mennyiségű vízzel, sózzuk, én a közepébe egy hagymát szoktam dobni amitől jó ízt kap. Főzzük, majd ha a lét elfőtte, beszívta, elzárjuk, és lefedjük konyharuhával. Így garantáltan nem lesz ragacsos, mert a fölösleges nedvesség elpárolog.). A brokkolirózsákat forrásban lévő sós vízben megfőzzük. Kiolajozott jénai tál aljába egy réteg rizst terítünk, a felkarikázott póréhagymából szórunk rá, aztán ráterítjük a brokkolirózsákat. A lereszelt füstöltsajt felét a tejföllel és kis szerecsendióval, sóval elkeverjük és a brokkolit befedjük vele, ezután a maradék rizst és pórét részórjuk. A tejszínt elekeverjük fél tasak Maggi tejszínes-fokhagymás csirke szószalappal (de ha belenyomunk két gerezd fokhagymát az ugyanilyen sőt finomabb), és rálocsolgatjuk. A maradék füstöltsajtot rászórjuk, tetejére baconszalonnákat fektetünk. Forró sütőben 20-25 perc alatt összesütjük, amíg a sajt és bacon szépen megpirul.
Finom, egyszerű, szeretik a gyerekek is!

2011. január 6., csütörtök

Sajtosrudi


Ez egy igazán gyorsan elkészíthető sajtosrúd (nálunk rudi) receptje, semmi különleges, de egyszerűen eteti magát, ha viszont mégis marad, napokig eláll dobozban.

Hozzávalók:

35-40 dkg liszt
25 dkg margarin
2-3 evőkanál tejföl
1 tojás
1.5-2 teáskanál só
1-2 dkg élesztő belemorzsolva a lisztbe
15 dkg sajt (fele a tésztájába, fele a tetejére)
1 tojás a kenéshez
szezámmag, köménymag

A lisztbe belemorzsolgatjuk az élesztőt, hozzákeverjük a sót, majd a margarinnal, tojással, tejföllel, sajt felével jól összegyúrjuk. Hűtőben pihentetjük fél-1 órát, utána kinyújtjuk, és hajtogatjuk, legalább 6 réteget kapjunk, majd újra kinyújtjuk és újra hajtogatunk rajta. Végül 3-4 mm vastagra nyújtjuk, derelyevágóval felvágjuk csíkokra, tojásfehérjével megkenjük a tetejét, és megszórjuk reszeltsajttal, magokkal. Előmelegített sütőben közepes hőfokon (gázsütő 5. fokozat) kb. félóra alatt szép pirosra sütjük.

2011. január 5., szerda

Tiramisu




Imádjuk a tiramisut. Mindenki! Egyformán! Bár talán a legnagyobb rajongója gyermekeim apja, ő bármikor beszállítja a hozzávaló mascarponét, akár a föld alól is előteremtené.
Természetesen az idei szilveszteri édesség is tiramisu volt.

Hozzávalók:

500 gramm mascarpone (sokfélét kipróbáltam már, és itt tényleg a legjobb a legjobb, vagyis nekem a Szarvasi mascarpone vált be legjobban, ami ugyan szerintem az egyik legdrágább, de tényleg a legfinomabb)
4 tojás
4 ek. kristálycukor
1 vaníliás cukor
1 bögre erős kávé
1 kupica rum
keserűkakaó a szóráshoz

2 csomag babapiskóta, vagy 4 tojásból sütött házipiskóta, ha sok időnk van.

A tojások sárgáit a cukrokkal jól kikeverjük, majd a mascarponét szigorúan kanalanként hozzáadagoljuk, miközben tovább verjük habverővel. A tojások habját óvatosan beleforgatjuk. A tálat kibéleljük a piskótával (vagy babapiskótákkal), meglocsolgatjuk a rumos kávé felével. Ráöntjük a krém felét, megszórjuk kakakóval, majd ezt megismételjük.
Jó ha fél napig hűtőben pihen, mielőtt nekiesnénk, hogy jó hideg legyen!





Nálunk kislányom egyik idei szülinapi tortája is "piramisu torta" volt, hogy őt idézzem.

Karácsonyi mézeskalács


Régen került már ide friss bejegyzés, de szent elhatározásom, "új év-új kezdet" jeligével felfrissítem a blogot, és újult erővel nekilátok a receptek gyűjtésének.
Elmúlt a karácsony, de még mindig van pár darab a mézesből, ha kinyitjuk a dobozt isteni illat lengi be a szobát.

Hozzávalók:
90 dkg liszt
30 dkg porcukor
2 kávéskanál szódabikarbóna
mézesfűszer majdnem egy egész zacsi, meg egy kis fahéj
1 citrom reszelt héja
csipet só
25 dkg zsír vagy margarin
2 egész tojás
kb. 3.5-4dl méz

A száraz hozzávalókat összekeverjük, a mézet a margarinnal megolvasztjuk, és az egészet a tojatokkal együtt összegyúrjuk. Egy éjszakát hűtőben pihentetjük, másnap jól megküzdünk vele, átgyúrjuk, kb. 2-3 mm vastagra nyújtjuk, szaggatjuk, tetejét felvert tojással megkenjük, aranyszínűre sütjük.
Díszíthetjük mandulával, dióbéllel, nálunk az idén a kis színes szórócukor volt a sláger a gyerekeknél. Nálam még mindig a cukros tojáshabbal való díszítés a sláger, de ezt már szigorúan gyerekmentes időpontban követtem el. Ehhez 1 tojásfehérjét pár csepp citromlével, és annyi porcukorral felvertem, hogy a végén megálljon a habverőn a massza (10-15 dkg is belemehet). Így garantáltan megszárad a díszítés. A masszát uzsonnászacsiba töltjük, szigorúan icipici nyílást vágunk az egyik sarkán, és indulhat a móka.